Výměnný pobyt žáků Dolní Čermná-Jodlownik

V rámci projektu „Žijeme aktivně vedle sebe v euroregionu Glacensis“ se žákyně 4. ročníku naší školy zúčastnily výměnného pobytu realizovaného v průběhu měsíce května. Program byl opravdu nabitý a velmi pestrý. V termínu od 15.5. do 19.5. 2018 jsme měli možnost vystoupat na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, navštívit Mamutíkův vodní svět a Muzeum řemesel v Letohradě. Organizátoři programu využili i zázemí Areálu zdravía sportu v Dolní Čermné, kde jsme byli ubytováni a uspořádali pro děti Sportovní den plný netradičních úkolů a logických her ve smíšených čsko-polských družstvech. I přes nepřízeň počasí jsme se setkali s paní starostkou Hanou Motlovou, která nás seznámila s rozhlednou Mariánkou na nedaleké Mariánské hoře a předala dětem propagační materiály a drobné dárečky. V pondělí 21.5. jsme společně s dalšími žáky z okolních škol vyrazili za hranice, do Polska. Ubytovaní jsme byli v nově zrekonstruované myslivecké chatě v Jodlowniku. A co jsme během následujících dní zažili? V doprovodu horského průvodce jsme vystoupali na nejvyšší vrchol Sovích hor, na Velkou Sovu a stejnojmennou rozhlednu, která nám umožnila výhledy do širého okolí, až k Orlickým horám. V podzemním městě Osówka jsme byli seznámeni s historií 2. světové války, nezapomenutelná byla i návštěva ZOO Wroclaw, která je nejstarší a počtem chovaných druhů zvířat i největší v Polsku. V Owiesně si pro nás připravili stezku okolo zříceniny hradu, během které jsme plnili úkoly a která nás zavedla až k tajemnému (sladkému) pokladu, potkali jsme kata a dámy v dobových kostýmech, učili jsme se tančit, stříleli z luku a opékali špekáčky. Také jsme se zapojili do sportovního utkání žáků a kromě medailí a poháru si domů odvezli spoustu nezapomenutelných zážitků a navázali nová přátelství.

Bc. Patrycja Ewa Šramm