Život družiny

Září ve školní družině

První měsíc nového školního roku byl ve znamení seznamování. S novým prostředím, režimem i kamarády. Přivítali jsme mezi sebe novou posilu dospěláckého týmu, paní asistentku Mirku Šulovou. Počasí nám příliš nepřálo, většina her a činností se uskutečnila ve třídě nebo tělocvičně. Hráli jsme seznamovací hry, vytvářeli Družinové desatero (pravidla chování v družině). Během dalších dnů jsme si zavzpomínali na slunečné prázdninové dny. Povídali jsme si o tom, co zajímavého jsme během volných dnů zažili, která zajímavá místa jsme navštívili, prohlíželi si pohlednice, mapy a různé brožurky.

21. září jsme oslavili Vlaštovkový den. Žáci si poslechli příběh O poslední vlaštovce, byli seznámeni s pranostikou, která se váže k tomuto dni. Z papíru jsme si zkusili i několik typů vlaštovek postavit a zkoušeli, která lítá nejlíp, nejdál, nejrychleji. V tělocvičně jsme si zahráli hru Na zobání, Na vlaštovčí hnízda. Zapouštěním tuše do klovatiny si žáci ozdobili vlaštovčí vejce.

22. září jsme sbalili batohy, deky a oblíbené dobroty a vyrazili do přírody na naše oblíbené místo s krásným výhledem na Crhov, Jedlí a kopečky Nízkého Jeseníku. Počasí nám opravdu přálo, bylo krásně slunečno. Hry v přírodě skončili v okamžiku, kdy žáci v houští objevili první bedlu. Do školy jsme nepřišli s prázdnou.

 

Říjen ve školní družině

Měsíc říjen byl pro naši družinu měsícem létání, barevného listí a podzimních plodů. Pokud nám to počasí dovolilo, podnikali jsme dobrodružné výpravy do okolní přírody, vnímali krásy a rozmanitosti měnící se přírody a někdy i rozmar podzimního počasí. Během těchto vycházek jsme trénovali a cvičili draky v letu do výšky i do dáli a náš um předvedli v pátek 6. října na Gansbergu, kde jsme společně s dětmi ze školky a rodiči vypustili dráčky do oblak, ať si letí jako pták. Počasí bylo opravdu velmi větrné, dráčci létali jedna báseň. Zkřehlé prstíky jsme později ohřáli u krbu a teplého čaje v místní hospůdce. Celý první týden jsme si také s dětmi o dráčcích povídali, četli pohádku a malovali.

Následující týden jsme věnovali jablíčkům. Žáci jablíčka poznávali všemi smysly. Jablíčka jsme ochutnávali (chuť), popisovali jejich tvar, barvu, velikost (zrak), řešili tajemnou hmatovou hádanku s košíkem. V pátek 13. října jsme si „odlétli“ do školky upéct jablečný koláč. Učili jsme se pracovat se škrabkou a mixérem, odvažovat všechny potřebné suroviny. Koláč byl výborný, nezbyl ani drobeček.

V úterý 17. října jsme oslavili Den chleba. Žáci byli seznámeni s knihou Chlebová Lhota. Myšlenka této knihy žáky nadchla a se zaujetím si v ní listovali a prohlíželi nezvyklé ilustrace. Ve středu jsme si „zalétli“ do Litomyšle a zažili velké dobrodružství. Prostředí zámeckého návrší nám nabídlo množství neobvyklých aktivit a zážitků, na které hned tak nezapomeneme. Posledních pár říjnových dnů jsme věnovali sběru a tvoření z přírodnin. Vyráběli jsme Kukuřičáky, zdobili dýně a malovali na ně. Z nasbíraných listů jsme umotali nádherné růžičky „jako živé“.

Větrné počasí v neděli 29. října poškodilo dráty elektrického vedení, které způsobily výpadek proudu na tři dny! V celé Cotkytli  a blízkém okolí se nesvítilo, nevařilo a netopilo! Z tohoto důvodu byl provoz družiny 30. a 31. října uzavřen.